Biztosan Te is olvastál jópár olyan cikket mostanában, ami arról szól, miért élményekre költsünk inkább, mint tárgyakra. Gondolkoztál már valaha azon, miért is imádunk annyira utazni?
Kíváncsiságképpen egy kis kutatómunkát folytattam és összegyűjtöttem Nektek pár pszichológiai kutatáson alapuló tényt, miért érdemes világot látni.
A világ egy könyv, és aki nem utazik, az csak egyetlen lapját olvassa el. - Szent Ágoston
Te milyen okból indulsz nyaralni?
Nyilván az azonnali válasz a legtöbbünknél az, hogy addig se kell dolgozni! :) Nos, azért ennél biztosan jóval több áll a háttérben..
Pszichológiai kutatások sora foglalkozik az utazás lélekre gyakorolt hatásával. Nézzük meg ezeket közelebbről:
Egy egészen régre visszatekintő kutatásban Nash (1976) olyan tényezőket határozott meg az utazás egyénre gyakorolt hatásai között, mint a személyes fejlődés, tolerancia növekedése, az ön-megértés fejlődése, nyitottság, vagy éppen a nagyobb függetlenség. A lista már így is egészen lenyűgöző, de Hayden (1981) tovább ment egy lépéssel kijelentésével, miszerint a külföldre történő utazás maga egy életformáló esemény.
Úgy tűnik, hogy a kutatókat nagyon érdekli ez a téma, ugyanis az elmúlt évtizedben számos további kutatás látott napvilágot, de nem csak a nyaralás/telelés hatásaival kapcsolatban, hanem a külföldön eltöltött hosszabb-rövidebb évek hatásairól is.
Ezek a kutatások az előbbieken túl több, fontos tényezőre világítottak rá, például a rugalmasság, ismeretek és tudás szélesítése, kreativitás növekedése.
De miért is fontos ez?
Az utazás, a megszokottól eltérő környezet, olyan új élményeket ad számunkra, melyek pozitívan befolyásolhatják mentális és lelki jólétünket.
Az utazás nem arról szól, hogy mit nézünk meg, hanem inkább arról, amit közben átélünk. - Nicholas Sparks
Stressz csökkentése gyógyszerek nélkül!
Mai rohanó világunkban a stressz népbetegséggé nőtte ki magát, a WHO egy 2018-as jelentése szerint az első számú halálozási ok világ szerte szívproblémákkal kapcsolatos, ami szoros összefüggésben áll többek közt a stressz emberi szervezetre gyakorolt hatásával.
Az utazás, csak úgy, mint az edzés vagy a meditáció, pozitív hatással van az agyra és az érzelmi egészségre, és megelőzheti a kiégést, csökkenti a stresszt és a depressziót.
Kutatók egy csoportot tanulmányoztak, akiknek azt az utasítást adták, hogy 90 percig sétáljanak az erdőben. Az eredményék azt bizonyították, hogy ilyen rövid időn belül is jelentősen csökkent a pszichológiai betegségekkel és a stresszel kapcsolatos problémákkal küzdő agyi terület aktivitása. Gondolj bele, ha csupán 90 perc ilyen pozitív eredményeket hoz, milyen hatásai vannak a világ távoli területein töltött időnek!
Korábban írtam egy cikket a séta meditatív hatásáról. Érdemes elolvasni addig is, míg a következő utad el nem kezded tervezni! :)
Egy a tanulmány kimutatta azt is, hogy azok az emberek, akik előre megtervezik az utazásukat, kisebb valószínűséggel éreznek stresszt a nyaralás után. Az új készségek elsajátítása és a munkától való távolmaradás a nyaralás alatt szintén segít a stresszszint csökkentésében.
A problémák szó szerinti magunk mögött hagyása, kiszabadulás a malomkerékből, tehát az egyik legpozitívabb mellékhatása a nyári szabadságnak.
Érzelmi hatások
Amikor az ember távol kerül a megszokott világától, hajlamos kalandorként viselkedni, hiszen ilyenkor a szokásos gátakat és előítéleteket is maga mögött hagyja egy időre. - Paulo Coelho
Egy másik érdekes hatása az új világok felfedezésének, hogy jobban tudjuk összpontosítani figyelmünket és energiáinkat, ami segít hatékonyan működni a különböző helyzetekben, toleránsabbá tesz, az ember elfogadja a saját diszkomfortját, és magabiztosabbá válik abban a képességében, hogy képes helytállni ismeretlen helyzetekben is. Érzelmileg tehát rugalmasabbá válunk.
Az új és ismeretlen helyzetek arra sarkallanak minket, hogy tanuljunk és alkalmazkodjunk egy olyan világhoz, ami a komfort zónánkon kívül van. És mint tudjuk, a legnagyobb tanulás a komfort zóna, vagyis az ismert és kényelmes szituációk elhagyásával történik. Rugalmassá és érzelmileg erőssé tesz.
Az új kultúrák, emberek megismerése nem csak kitágítja a világnézetünket és tudásunkat, de az empátiánkat is erősíti.
És a nyilvánvaló tényen felül, hogy nem kell munkába menni és valljuk be sokunknak a nyaralás a menekülés a napi problémák elől, mi csodálatosabb lehet annál, hogy bűntudat nélkül ehetünk akár pizzát is reggelire? :)
Az új események és tapasztalatok segítenek „újrahuzalozni” az agyad, ezzel megemelve a hangulatod és az önbizalmad.
Biztos Te is tapasztaltad már, hogy már az utazás tervezése is mennyi örömmel és izgalommal jár, nem csak az utazás, de a várakozás is boldogsággal jár.
Kutatások szerint az utazás jelentősen növelheti a boldogságot, talán még jobban is, mintha egy új táskát vennél magadnak. Ugyanakkor több jelentés szól arról, hogy az utazás hangulatunkra gyakorolt pozitív hatása idővel halványul.
Mivel egy másik cikk arról szól, hogy bár a pozitív hatás csökken idővel, maga a tervezés is hasonlós hatással rendelkezik, érdemes felhasználni ezt a tudást és hangulatunk javítása érdekében becsapni kicsit agyunkat.
Hogyan? Íme egy technika:
- Ülj le vagy feküdj kényelmesen (de vigyázz, el ne aludj) és lazítsd el a tested amennyire csak lehet.
- Gondolatban vetítsd magad elé annak a helynek a képét, ahova leginkább menni szeretnél. Lehet ez egy már ismert hely, vagy olyan, ahol még soha nem jártál.
- Képzeld el minél részletesebben, színesebben, képzeld el a hangokat, a levegő hőmérsékletét, illatokat, amik körül vesznek.
- Jelenítsd meg minél életszerűbben! Érezd át az érzéseket, amit akkor fogsz érezni, ha ott leszel. Lehet ez mély nyugalom, izgalom, boldogság, vagy bármi, amit hozzá társítasz.
- Most képzeld el, ahogy tervezed az utazást és gyűjtöd az információkat hozzá, képeket nézegetsz, szállások után érdeklődsz. Érezd át az izgalmat, amit a tervezés ad Neked!
- Tartsd magadban az érzést, élményt és lassan nyisd ki a szemed.
Látni fogod mennyivel jobb a hangulatod azonnal és mennyivel máshogy állsz a rád váró feladatokhoz.
Gyakorold ezt a kis technikát annyiszor, ahányszor csak szükséged van egy kis pozitív löketre.
További fontos, pozitív hatások
- Hatása önbizalmunkra: erősíti az önbizalmunkat és probléma megoldó képességünket. Képességünk arra, hogy megkülönböztessük saját hiteinket és értékeinket a kulturális tapasztalatok gazdagságában van.” Mondja Mary Helen Immordino-Yang, a Dél-Kaliforniai Egyetem oktatási és pszichológiai professzora.
- Segít önmagunk újra „feltalálásában”: Az utazás, különösen egy külföldi országban, segíthet újraértékelni és újra megfogalmazni az életed.
- Hatása az agyra – Kreativitás és IQ: a más kultúrákkal való találkozás, a nemzetközi barátságok, a nyelvtanulás és a más országokból származó zene hallgatása és élel fogyasztása a nem hagyományos problémamegoldáshoz kapcsolódik, így a kreativitásunkat veszi igénybe. Az utazás kapcsolatot teremt a kognitív rugalmasság és a kreativitás között, melyet a megnövekedett idegstimuláció vált ki, ami akkor fordul elő, amikor egy személy új környezeti hatásoknak van kitéve. Egy másik nyelv tanulása pedig segít az agyi izmok erősítésében és új idegi kapcsolatok kialakításában. Az utazás szó szerint gyorsabbá és erősebbé teheti az agyad!
- Kapcsolatok: Talán említeni se kell, hogy élményeket megosztani a társaddal segíthet a kapcsolat megerősítésében -ezt emeli ki A US Travel Assocication egy kutatása.
- Segít új szemszögből látni a világot: Más kultúrák megismerése egyből jobb megértést ad saját kultúrádra is, segíthet jobban értékelni saját gyökereinket és mindazt, amivel rendelkezünk.
Az igazi felfedezés nem új földterületek megtalálásában rejlik, hanem abban, hogy új szemmel nézzük a világot. - Honoré de Balzac
A felsorolt rengeteg pozitív hatás fenntartása érdekében érdemes időről-időre kimozdulni a megszokottból. Nem kell mindig drága külföldi utazásra mennünk, saját hazánk is bővelkedik rengeteg gyönyörű látnivalóval. Ha inspirációra vágysz, látogasd meg a szeretlekmagyarorszag.hu oldalát, vagy olvasd el ezt a listát.
A fentiekből láthatjuk tehát mekkora bölcsességet rejtenek a Dalai láma szavai, amikor azt mondja,
Évente egyszer menj olyan helyre, ahol még nem voltál.
Te hova mész legközelebb? Oszd meg velünk terveidet! :)
A képekért köszönet az unsplash.com fotósainak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.